Balıklıçeşme’de tarlalar boş, inekler kesime gönderildi

urasBerbere traşa gittiğimde çok şeyler öğrenirim. Otuz yıllık berberim Mehmet Demirkol saçımı kesti. Paramı ödedim. Kapıdan çıkarken, “Hocam, arkadaşım bizim beldeden yeni geldi. İsterseniz size oralarda olan biteni anlatsın” dedi. Bana İsmail Dinç’i tanıttı. İsmail Dinç, Çanakkale’nin Balıklıçeşme beldesinden.Balıklıçeşme Biga’ya 17 km. uzaklıkta 1.300 nüfuslu, bereketli toprakları olan yemyeşil bir belde. “Doksanüç Harbi” diye bilinen Osmanlı Rus Harbi’nde (1293/1877-78) Bulgaristan’dan göç edenlerin yerleştirildiği topraklar çok, hem de çok verimli.İsmail Dinç anlatıyor: “Tarım geliri ile geçinemeyince, beldedeki çok kişi gibi ben de İstanbul’a göç ettim. İstanbul’da taksilerde şoförlük yapıyorum. Miras yoluyla bana düşen 2 küçük tarlam var. Biri 10, diğeri 9 dönüm. Tarlaları her yıl kiraya veriyorum. Kiralayanlar çevredeki turşu ve salça fabrikaları için, biber ve domates yetiştiriyor. Geçen yıl her bir tarla için 2 bin TL kira almıştım. Bu yıl da kiralamak için beldeye gittim. Arandım. Kirayı düşürdüm. Fayda etmedi. Kimse tarla kiralamıyor. Geçen yıl kiralayanlar masrafı çıkaramamış. Bu yıl üretim yapmaktan vazgeçmişler. Onlar da İstanbul’a iş aramaya geleceklermiş. Uzun lafın kısası, bizim 2 tarla da bu yıl boş kalacak.”

  Devamı »

Bakan Eker’den Ceylanpınarlılar’a Söz…

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, birlik, beraberlik, huzur ve güvenin, beraberinde ekonomik kalkınmayı getirdiğini söyledi.Mehmet Mehdi Eker, AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Zülfikar İzol ve kimi partililerle geldiği Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde, partisinin Cumhuriyet Caddesi’ndeki seçim bürosu önünde vatandaşlara hitap etti.Yerel seçimlerde AK Parti’nin Ceylanpınar Belediyesi başkan adayı Hasan Ergün’e destek isteyen Eker, AK Parti Hükümetinin icraatlarını anlattı.

  Devamı »

Kütlü pamuk destekleme primi…

aliekber_yildirim

Kütlü pamuk destekleme primi ilk kez pamuk ekiminden önce açıklandı. 2009 yılında sertifikalı tohum kullanarak kütlü pamuk üretecek çiftçilere kilogram başına 42 kuruş, sertifikasız tohumdan kütlü pamuk üretecek çiftçilere ise 35 kuruş destekleme primi ödenecek. Türkiye’de kütlü pamuk destekleme primi ilk kez 1993′te uygulandı. Bugün pamuk dahil tam 16 ürün destekleme primi(fark ödemesi) kapsamında. Yaklaşık 15 yıldan beri göreve gelen her hükümet, “destekleme primlerini ekimden önce açıklayacağız” diye söz verdi. AKP’ nin 6 yıllık iktidar dönemi de dahil hiçbir zaman primler ekimden önce açıklanmadı.Bu yıl ilk kez kütlü pamuk destekleme primi ekimden önce açıklandı. Diğer 15 ürüne ilişkin bir açıklama henüz yok.

  Devamı »

Tarım Alanında Nükleer Teknoloji

Son 70 sene içinde üretilen 2,250 yeni çeşit tahıl, bitki köklerinin radyasyon ışınlaması ile DNA’larının değiştirilmesi sayesinde gerçekleştirildi.Bu teknolojiden en çok yararlanan ise dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin’di. 2002 itibari ile Çin’de üretilen tahılların %27’si nükleer teknoloji ürünüydü. Bu oran Hindistan’da %11,5, Rusya’da %9,3, Hollanda’da %7,8, ABD’de %5,8 ve Japonya’da %5,3’tü. Çiflik hayvanları üzerinde ise işaretlenmiş karbon-14 gibi izotopların kullanılması sayesinde hayvanların kullandığı besinin sindirim sisteminin hangi noktasında vücut dokusu ya da süte çevrildiği anlaşılabiliyor.

  Devamı »

Hayvancılık ile ilgili değişik ülkelerden video görüntüler

Ucuz sucuğun etiketinde `dana eti` yazıyor ama…

sucuk

Son dönemde tavuk-hindi eti karışımlı sucuk, salam ve sosis gibi et ürünlerine ilgi artıyor. Bu ürünler, tümüyle dana etinden üretilenlere göre yüzde 50-60 daha ucuza satılıyor.Son dönemde tavuk-hindi eti karışımlı sucuk, salam ve sosis gibi et ürünlerine ilgi artıyor. Bu ürünler, tümüyle dana etinden üretilenlere göre yüzde 50-60 daha ucuza satılıyor. Karışım ürünlerin üzerinde genellikle `Yüzde 80 dana, yüzde 20 tavuk etinden imal edilmiştir` ibaresi bulunuyor. Merdivenaltı(kaçak) üretim yapan firmaların ise etikette yazılanların aksine tavuk-hindi eti oranını çok daha yüksek tuttuğu öne sürülüyor. Tüketicinin bu yolla kandırıldığını iddia eden bazı sektör temsilcileri, karışımlı sucuğun yasaklanmasını, bunun yerine ya tümüyle dana ya da tümüyle beyaz etli üretime izin verilmesini istiyor. Bazı şirketler ise düşük gelirli kesimlerin de sucuk-salam yiyebilmesi için karışımlı ürünlere ihtiyaç duyulduğunu ifade ediyor. Karışım etli ürünlerin sağlık açısından herhangi bir zararı yok. Türkiye`de resmi verilere göre yılda yaklaşık 70 bin ton sucuk satılıyor. Merdivenaltı üretim yapan firmalarla birlikte aslında sucuk tüketiminin çok daha fazla olduğu tahmin ediliyor. Tüketilen sucuğun yüzde 40`ını dana etli, yüzde 60`ını ise karışım ürünler oluşturuyor. Altınkaya Et ve Et Mamulleri Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cahit Altınkaya, karışım etli sucuğa sıcak bakmıyor. Altınkaya`ya göre sucuk ya yüzde 100 dana ya da yüzde 100 tavuk-hindi etinden üretilmeli. Cahit Altınkaya, merdivenaltı firmaların 3 liraya salam, sucuk, sosis sattığına dikkat çekerek, `Tüketicinin, kırmızı et 16 lira iken 3 liraya satılan sucuğu sorgulaması lazım.` diyor.

  Devamı »

ATO Başkanından Toptan`a 63 maddelik paket

Ankara Ticaret Odası 63 maddelik kriz paketi önerisi hazırladı. ATO Başkanı Sinan Aygün, TBMM Başkanı Köksal Toptan`ı ziyaretinde, `Küresel Kriz ve Önerilerimiz` başlıklı paketi sundu. Aygün, 11 Mart tarihinde de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan`a söz konusu önerileri içeren bir mektup gönderdi. Aygün, dün Meclis Başkanı`na sunduğu paket önerisinde, Başbakan Erdoğan`ın kısa bir süre önce açıkladığı “4. Ekonomik Tedbirler Paketi“nde yer alan bazı maddeleri ise revize etti.  Paket önerisinde, öncelikle bütün tarafların katıldığı bir “Toplumsal Mutabakat“ istendi. Ekonomik ve sosyal sorunlar ile bunlara yönelik çözümlerin ilgili kesimlerin görüş ve önerileri de alınarak, karar sürecine demokratik katılımlarının sağlanması istenen pakette, bu uygulamanın, hem sorunların bizzat ilgili kesimlerin katılımıyla tespitini hem de çözüm konusunda gönüllü yaklaşım ve desteği beraberinde getireceğine dikkat çekildi.

  Devamı »

Ziraat Bankası`ndan ezber bozan paket

Ziraat Bankası toplam değeri yaklaşık 7 milyar TL olan `Ödeme Kolaylığı Paketi` ile `Bahar Paketi` açıkladı. Ödeme Kolaylığı Paketi ile tarımsal, bireysel ve ticari kredilerin…7 milyar TL`lik iki paket açıyor. Ödeme Kolaylığı Paketi ile tarımsal, bireysel ve ticari kredilerin vadesi uzatılacak. Ayrıca kredi kartlarında da taksitli ödeme imkanı getiren paket, bankaya gecikmiş kredi kartı borcu olan müşterilere 2 yıla kadar vadeli eşit taksitli kredi kullandırılarak, kart borçlarının daha uygun faiz ve koşullarda ödenmesi imkanı sağlayacak. Bahar Paketi ile ise bireysel kredilerin faizleri düşürüldü. Tüketiciler, bireysel kredileri vadeye göre faizleri yüzde 0.99 ile yüzde 1.49 arasında değişen oranlarda kullanabilecek. Kaynak : Rotahaber

AB`ye tavuk ihracatı 29 Mart`ta başlayacak

Türkiye`nin kanatlı eti ihracatı yapmak için yıllardır beklediği Avrupa Birliği kapısı sonunda açıldı. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı`nın önerdiği kanatlı eti üreticisi 7 entegre firma, AB Komisyonu Sağlık ve Tüketici Genel Müdürlüğü DG-SANCO`dan işlenmiş kanatlı eti ihracatı için gerekli izinleri aldı.Bakanlığın garanti verdiği üretici firmaların AB`ye işlenmiş kanatlı eti ürünleri ihracatı 29 Mart`ta başlıyor. Türkiye`nin AB ülkelerine ihracat için 2003 yılından bu yana yoğun çalışmalar yürüttüğünü bildiren Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçılar Birliği(BESD-BİR) ve Sağlıklı Tavuk Bilgi Platformu(STBP) Başkanı Zuhal Daştan, `Uzun zamandır beklenen bu karardan dolayı son derece mutluyuz. Karar, kanatlı eti ürünleri ihracatında AB kapısının açıldığının habercisi` dedi.

  Devamı »

Paket çiftçilere, 4 milyar 200 milyon liralık destek getiriyor.

ziraat

 Çiftçilerin daha önce kullandıkları kredilerin vadesi, faizlerin ödenmesi kaydıyla uzatılıyor.Ziraat Bankası`nın açıkladığı paket; daha önce kredi kullanmış ancak ödeme zorluğu çeken çiftçilere yeni kolaylıklar getiriyor. Buna göre, Ziraat Bankası`ndan kullanılmış ve vadesi 2009`da dolan tarımsal kredilerin taksitleri; faizlerin tahsil edilmesi kaydıyla, 2010 yılına kadar uzatılıyor.Yeni paketle birlikte, tarım işletme kredisinin daha önce 11 ay olan vadesi 24 aya; yatırım kredisinin vadesi de 5 yıldan 7 yıla çıkarılıyor.Ziraat Bankası, ayrıca; konut, taşıt ve tüketici kredilerinde faiz oranlarını yeniden düzenledi. Tüketici kredilerinin faizi, yüzde 1 virgül 89`dan 0,99`a, konut kredilerinin faizi yüzde 1,49`dan 1,29`a, taşıt kredilerinde ise yüzde 1,75`ten 1,19`a düştü. Kaynak : TRT

 

Sayfa 1 → 212