Anne sütüne en yakın süt olan Golden Goat artık Türkiye’de

Dünyanın lider keçi sütü maması artık Türkiye’de…  Türkiye’nin ilk ve tek keçi sütü maması Golden Goat satışa sunuldu.

Anne sütüne en yakın süt olan Golden Goat artık Türkiye’de de annelerin kullanımına sunuldu. Anne sütünün yetersiz kaldığı ya da hiç olmadığı durumlarda güvenle kullanılabilen, keçi sütünden hazırlanmış Golden Goat, bebeklerin sindirimine de yardımcı oluyor.

Dünyadaki ilk keçi sütü bazlı bebek maması olan ve dünya lideri Dairy Goat Co-operative( NZ) Ltd tarafından üretilen Golden Goat, artık Türkiye’de…. “Golden Goat, bebeklerin sağlıklı büyümelerine sağladığı katkıların yanı sıra, sindirimlerini kolaylaştırarak sakin ve huzurlu olmalarına da yardımcı oluyor.

Yeni Zelanda’da doğal yollarla beslenerek yetiştirilen keçilerden elde edilen taze sütlerin özelliklerini taşıyan bu mama, özellikle anne sütü ile beslenmenin mümkün olmadığı ya da anne sütünün yetersiz olduğu durumlarda önemli avantajlar sunuyor.

Bebek beslenmesi için uygun besin seviyelerini düzenleyen uluslararası standartlarda formüle edilen ve üretilen bu mamanın içeriğindeki keçi sütü, aynı zamanda anne sütüne en yakın süt olma özelliği taşıyor. Keçi sütü, nükleotidler gibi biyoaktif bileşikleri anne sütü gibi yüksek sevilerde ve doğal olarak içeriyor.

Keçi sütü inek sütünden daha faydalı…

 

Bebeklerin temel beslenme ihtiyaçlarını karşılamak üzere geliştirilen Golden Goat, keçi sütünden üretilmesi nedeniyle inek sütünden üretilen diğer bebek mamalarına kıyasla anne sütünü aratmıyor. Çünkü keçi sütü, bebeklerin ihtiyacı olan yüksek kalitede protein, esansiyel yağ asitleri, vitaminler ve mineraller içeriyor. Diş ve kemik gelişimi için gerekli olan kalsiyumu da yeterli miktarda içeren keçi sütü bazlı mamalar, bebek gelişiminde güvenli ve etkin bir besin kaynağı oluşturuyor. Golden Goat, bebeklerin damak zevkine uyacak şekilde formüle ediliyor ve kremamsı, leziz bir tada sahip.

Keçi sütünde alerji riski daha düşük…

Golden Goat, keçi sütünün sindirim sırasında daha küçük pıhtılar oluşturması nedeniyle daha kolay ve rahat sindiriliyor. Alerjiyi tetikleyen proteinlerden biri olan alfa-s1-kazeini’nin Yeni Zelanda’da üretilen keçi sütünde çok düşük seviyede olması sayesinde keçi sütünün alerjik yükü de diğer sütlere oranla daha az. Aynı şekilde, beta-laktoglubin nedeniyle oluşan alerjik yük bu sütlerde daha düşük miktarda. Ayrıca, keçi sütünde doğal olarak bulunan poliaminler, besinsel alerjenlere karşı duyarlılığı azaltmada da rol oynuyor.

Golden Goat hakkında

Dünyadaki ilk keçi sütü bazlı bebek maması olma özelliğine ve bugün konusunda lider marka konumuna sahip olan Golden Goat, geliştirildiği ilk tarihten günümüze kadar geçen 20 yıllık süreçte devamlı yenilenerek geliştirilen teknolojisi ve tecrübesiyle bugün Avrupa ülkeleriyle beraber 20’ye yakın ülkede anne ve babalar tarafından inek sütü ve soya bazlı mamalara gerçek bir alternatif olarak güvenle tercih edilmektedir.

Türkiye organik tarım üssü olabilir

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Türkiye’de 1 milyon hektar alanda halihazırda potansiyel bulunduğunu söyledi. Yapılacak çalışmalarla bu alanı artırma imkanı olduğunu da belirten Eker “2009 yılında uluslararası yabancı şirket sayısı 21 bin 289’a çıktı. Sadece tarımsal faaliyet yapan şirket sayısı da 334” dedi. Bakan Eker, tarım bakanlığı olarak, Tarımsal Yatırımcı Danışma Ofisi açtıklarını, tarım işletmelerinin 14 tanesini uzun yıllığına özel sektöre kiraladıklarını, buradan 160 milyon liralık bir yatırım sağlandığını, önümüzdeki dönemde 10 işletmenin daha kiralanmasının gündemde olduğunu kaydetti. Eker, Türkiye’nin tarım sektörünün, GSYİH içindeki payının yüzde 7.8 olduğunu, tarımsal üretim değerinin son 5 yılda 23.7 milyar dolardan, 57.6 milyar dolara çıktığını söyledi. Tarımsal dış ticaretin ise 8 milyar dolardan, 24.5 milyar dolara ulaştığım ifade eden Eker, Türk tarımının dünyadaki 8. büyük güce sahip olduğunu vurguladı. Kaynak : Star

Bakan Ekerden çizmeli açılış

TARIM ve Köy İşleri Bakanı Mehdi Eker, Gölbaşı’na bağla Dikilitaş Mahallesi ve Emirler Köyü’nde mera ıslah projesinin açılışım gerçekleştirdi. Bakan Eker ayağına çizme, üzerine de çoban kepeneği giyip basının karşısına geçti. Çiftçiler de katıldı Açılışa Vali Kemal Önal, Kaymakam Raşit Zengin,Belediye Başkam Yakup Odabaşı, Şemsi Bayraktar, İlhami Teke, Mustafa Islamoğlu, Sadullah Karaaslan ve yönetim kurulu üyeleri ile çiftçiler katildi. Kaynak : Hürriyet Ankara

TMO, getirilen her ürünü alıyor

Geçen yıl hiç ürün almayan TMO, şu ana kadar 51 milyon liralık ürün aldı, bunun 25 milyon lirası için ödeme emri çıkarıldı TMO, getirilen her ürünü alıyor Bir süre önce finansman ihtiyacını karşılamak amacıyla bütçeden devlet iç borçlanma senedi yoluyla 2 milyar 570 milyon liralık kaynak tahsis edilen ofis, hasatm başladığı haziran ayının başından bu yana 100 bin ton ürün aldı. Geçen yıl hiç ürün almayan TMO, şu ana kadar 51 milyon liralık ürün alırken, bunun 25 milyon lirası için ödeme emri çıkarıldı. Özellikle sanayicilerin rağbet gösterdiği Polatlı Ticaret Borsası’nda buğday fiyatı ofisin açıkladığı prim dahil 550 liralık fiyata yakın seviyede oluşurken, hasarın yapıldığı Adana’da ticaret borsasında fiyat 440-470 lira civannda bulunuyor.

Bu yıl ağırlıklı olarak fındık yerine buğday ile uğraşacak olan TMO 1 Haziran’da yürürlüğe giren hububat alım satım esasları yönetmeliğinin ardından açıklanan taban fiyatlar uyarınca alıma başladı. Ofis alımın başladığı 5 Haziran gününden bu yana toplam 102 bin ton ürün aldı. Bu alım karşılığında TMO üreticiye 51 milyon lira borçlandı. Dün itibarıyla bu borcun 25 milyon liralık kısmı için ödeme emri çıkarıldı. Tarım ve Köyişleri Bakam Mehdi Ekerin 5 Haziran’da yaptığı toplantıda alımların bedelinin 1 ay içinde ödeneceği ifade edilmişti. Bu yıl gelecek bütün ürünü almayı taahhüt eden TMO’ya toplam 4 milyon ton civarında ürün gelmesi bekleniyor. Ton başına 500 liradan başlayan ve kademeli olarak kasım ayında 530 liraya yükseltilecek buğday için ofisin cebinden 2 milyar liranın üzerinde para çıkacak. İsteyen üretici buğdayını ofise getirip yüzde 30 avans karşılığında emanet olarak bırakabiliyor. Ürününü teslim edip makbuz senedi alan ve bunun karşılığında kredi kullanan çiftçiler bunu ofise satmazlarsa kredi faizinin yüzde 25’ie TMO tarafından karşılanacak. TMO ilk kez bu yıl 1 Kasım tarihinden itibaren tüccar ve sanayiciden de alım yapacak. Polatlı’da 580, Adana’da 470 lira Öte yandan taban fiyatı ton başına 500 lira olarak açıklanan buğdayda piyasa fiyatları kısmen bu rakamın altında gerçekleşti. Ofis ödemeyi 1 ay içinde yaptığı için kredi borcu bulunan veya nakit ihtiyacı olan çiftçiler, buğdaylarını daha ucuz fiyattan elden çıkarmaya başladılar. Haşatın başladığı Adana’da ticaret borsasında fiyatlar 440-470 lira arasında değişiyor. Buna karşılık henüz haşatın başlamadığı Polatlı’da ise buğday 530-580 lira civannda işlem görüyor. Uzmanlar protein başta olmak üzere bir çok yönden Çukurova bölgesine göre daha zengin olan Polatlı ve civarındaki buğdayların haşatının başladığında, ton başına 100-150 lira daha fazla fiyatın oluşacağını öngörüyorlar. Polatlı Ziraat Odaları Birliği Başkanı Muzaffer Türkoğlu, 600 lira civannda fiyat bekleyen üreticilerin, 500 liradan memnun olmadıklarını, borcu bulunanlann ürünü hemen elinden çıkardığım söyledi. Birkaç bankaya borçlanan üreticilerin borçlan ödemekte zorlandığını belirten Türkoğlu, “Burada geçen sene 650 liraya ürün satan çiftçilerimiz, bugün 550 liraya zor satıyorlar” şeklinde konuştu. Ofis, haşatın başladığı haziran ayının basından bu yana 100 bin ton ürün aldı. Kaynak : Dünya

Ege tarımının sorunları masaya yatırılıyor

 İzmir Ticaret Odası (İZTO), Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) ve İzmir Ticaret Borsası (İZTB) tarafından yarın İzmir Hilton Oteli’nde düzenlenecek. “Ege Tarım Zirvesi”nde sektörün temsilcileri, sorunlarını Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker’e aktaracak. Zirveyi düzenleyen üç kurum adına yapılan yazılı açıklamada, tarımın, milli gelire ve istihdama katkı sağlaması, sanayi sektörünün hammadde ihtiyacını karşılaması, ihracata doğrudan ve dolaylı yollardan katkıda bulunması bakımından Türkiye ekonomisi için son derece önemli bir sektör olduğu belirtildi. Bu özelliklerinin yanında ülkelerin besin ihtiyacını karşılamasının da bu sektöre ayrı bir stratejik önem kazandırdığı ifade edilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

“Dünya nüfusunun artmasına paralel olarak kaynakların giderek azalması gelecek yıllarda sektörün öneminin daha da artacağını göstermektedir. Ülkemiz, çok çeşitli ürün yetiştirmeye imkan veren iklim ve ekolojik yapısı ile yüksek tarım potansiyeline sahiptir. Buna rağmen, tarım sektörünün ve özellikle ilimiz ve bölgemiz ekonomisinde önemli yer tutan bazı tarım ürünlerimizin üretiminden ihracatına kadar çözülmesi gereken sorunları bulunmaktadır. Tarım sektörünün stratejik öneminin farkında olan ve sektörün her türlü sorununu yakından takip ederek, bu sorunların zamanında çözülmesi için tüm olanaklarını seferber eden oda ve borsalar olarak 18 Haziran 2009 tarihinde Ege Tarım Zirvesi düzenliyoruz. Sektörün bütün taraflarını bir araya getiren ve sorunların ilk ağızdan en yetkili isim olan Sayın Bakanımıza iletileceği zirveye, ilgili tüm üyelerimiz davet ediyoruz.” 9 ürün için ön hazırlık toplantıları yapıldı Zirve öncesinde, İZTO, EBSO ve İZTB’de hazırlık toplantıları yapıldı. Pamuk, üzüm ve incir, zeytin ve zeytinyağı, tütün, canlı hayvan, et ve su ürünleri, süt ve süt ürünleri, kümes hayvanları ve yumurta, yaş meyve- sebze ve işleme ile tarım sektörünün genel sorunları başlıklı 9 konuda yapılan hazırlık toplantılarında, ürünler ve tarım sektörü masaya yatırıldı. Kaynak : Dünya

Eker: Genetiği değiştirilmiş organizmalarla ilgili yasa lazım

Konunun henüz taslak aşamasında olduğunu belirten Baka Mehdi Eker, taslakla ilgili değişiklikler olabileceğini de belirtti Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, tartışmaları süren genetiği değiştirilmiş organizmalarla ilgili konunun henüz taslak aşamasında olduğunu belirterek, “Genetiği değiştirilmiş organizmalarla ilgili Türkiye’nin bir kanunu olması lazım” dedi. Çırağan Sarayı’nda katıldığı bir programın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Eker, genetiği değiştirilmiş organizmalarla ilgili açıklamalarda bulundu. Konunun henüz taslak aşamasında olduğunu belirten Bakan Eker, “Çeşitli birimlerle görüşmelerde bulunduk. Buradaki amacımız; Türkiye’nin bu alanda bir yasası yok. Bu çok önemli bir konu. Dünyanın bir çok ülkesinin bir şekilde ürettiği ve tükettiği, bir grup ülkenin de bizim gibi temkinli yaklaştığı bu konuyla ilgili bir yasamız olması lazım.

Bunlar da aslında bio güvenlik sağlığı, dolayısıyla bio çeşitliliğimizi korumaya dönük tedbirleri ihtiva eden bu tür uygulamalarla ilgili denetim ve kontrol mekanizmasının neler olacağına dair bir düzenleme, genel metin son derece önemli. Türkiye’nin böyle bir kanunu yok, böyle bir kanun olması lazım. Biz de böyle bir taslak hazırladık” dedi. Bakan Eker, konunun tasan aşamasında olmadığı için detaylarını konuşmanın anlamsız olacağını belirtti. Taslakla ilgili değişiklikler olabileceğini belirten Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, “Hazırlık sürecinde ilgili tüm kurum ve kuruluşlarla görüşmeler yapıldı. AB’nin mevzuatı tarandı. Ona göre de bir taslak oluştu. Daha çok kontrol ve denetimin nasıl olacağının altını çizmek istiyorum. Bunlarla ilgili ürünler zaten şu an Türkiye’de üretilmiyor. Ama gelecekte Türkiye ne yapacak, buna karar verilecek. Bu karan verirken de önce yasa olması lazım. Yasa olmadan da konuşulamaz” diye konuştu. Konuyla ilgili sivil toplum kuruluşlarının tepkisinin sorulması üzerine Mehdi Eker, “Bunlar çok önemli değil. Ne çıkmasın, yasa mı çıkmasın. Kanun çıkmasın mı? Türkiye’nin bu konuyla ilgili bir kanunu olmasın mı? Genetiği değiştirilmiş organizmalara izin verilmesi konusu değil bu. Bu konuyla ilgili Türkiye’nin bir kanunu olması lazım. Şimdi kontrol esaslarını belirleyeceğiz. Üretim ve ithalat şu an yok. Bu, deklarasyona bağlı” açıklamasında bulundu. Kene ile ilgili soruları da yanıtlayan Eker, “Düzenli bir şekilde çalışma yapıyoruz. Özellikle büyük baş hayvanların üzerindeki kenelerin taşınmasının önlenmesi konusunda ilaçlama yapılmaktadır. Bunlar yapılıyor. Belirlenen bin 200, bin 300 civarında köy var. Bunlar da o ilaçlamalar yapılıyor. Bunun dışında bu bir eğitim meselesi. Kırsal kesimde yaşayan vatandaşlarımız tarladan, meradan dönerken, ormanlık alandan dönerken mutlaka kene muayenesi yapmalı. Kendi vücutlarını mutlaka kontrol etmeliler. Eğer varsa usulüne uygun şekilde çıkarılmalı. Çok basit bir şey değil ama çok can kurtarır” dedi. Kaynak: Dokuz Sütun

Bilimsel olarak GDO henüz aklanmış bir teknoloji değildir.

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Demeği. Devlet Bakanı Cemil Çiçek ve Tanm Bakanı Mehdi Eker’in Türkiye’de GDO’lu bitkilerin yetiştirileceğine yönelik açıklamaları nedeniyle yetkilileri, geri dönüşü olmayan bir yola girilmemesi için uyardı. GDO’lu ürünlerin tehlikelerine dikkat çeken dernek, Türkiye’nin GDO yetiştiren ülkelere oranla çok daha zengin bir biyolojik tarımsal çeşitliliğe sahip olduğunu, bu gücünü çevre ve insan sağlığına etkisi kanıtlanmamış dışa bağımlı bir teknoloji ile riske atmaması gerektiğini vurguladı. Buğday Derneği ‘nden yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi: “Türkiye kırsalında, kırsal kalkınmadaki ana hedef kitle olan orta ve küçük ölçekli tarımsal işletmeler için bir çıkış noktası olamaz

. Kırsal kalkınma ihtiyacına ekolojik üretim, ekolojik tarım turizmi gibi hızla gelişen sektörler sayesinde yanıt bulan küçük ve orta ölçekli tarımsal işletmeler, muhtemel bir GDO ekimi ile bu şanslarını genetik-tozlanma ile bulaşma sonucunda tamamen kaybetme riski ile karşı karşıya kalacaklardır.” Açıklamada diğer uyanlar şöyle sıralandı: “Bilimsel olarak GDO henüz aklanmış bir teknoloji değildir. Dünyada açlığın önüne geçilmesi ve sağlıklı nesillerin yetişmesi ancak sağlıklı, zengin bir doğa ve onun çok çeşitli kaynaklarının sürdürülebilir kullanımı ile mümkün olabilir. GDO gibi teknolojiler ekonomik bağımlılığı arttırarak gıda ve ekonomik dağılımın daha da fazla bozulmasına ve fakirliğin artmasına sebep olmaktadır.” Kaynak : Cumhuriyet

Tarımın problemleri Ege Tarım Zirvesi’nde tartışılacak

İZMİR- izmir Ticaret Odası (İZTO), Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) ve izmir Ticaret Borsası (İZTB) tarafından yarın izmir Hilton Oteli’nde düzenlenecek. “Ege Tarım Zirvesi nde sektörün temsilcileri, problemlerin Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker’e aktaracak. Zirveyi düzenleyen üç kurum adına yapılan yazılı açıklamada, tarımın, milli gelire ve istihdama katkı sağlaması, sanayi sektörünün hammadde ihtiyacını karşılaması, ihracata doğrudan ve dolaylı yollardan katkıda bulunması bakımından Türkiye ekonomisi için son derece önemli bir sektör olduğu belirtildi. Kaynak. Anadolu Vakit