Anne sütüne en yakın süt olan Golden Goat artık Türkiye’de

Dünyanın lider keçi sütü maması artık Türkiye’de…  Türkiye’nin ilk ve tek keçi sütü maması Golden Goat satışa sunuldu.

Anne sütüne en yakın süt olan Golden Goat artık Türkiye’de de annelerin kullanımına sunuldu. Anne sütünün yetersiz kaldığı ya da hiç olmadığı durumlarda güvenle kullanılabilen, keçi sütünden hazırlanmış Golden Goat, bebeklerin sindirimine de yardımcı oluyor.

Dünyadaki ilk keçi sütü bazlı bebek maması olan ve dünya lideri Dairy Goat Co-operative( NZ) Ltd tarafından üretilen Golden Goat, artık Türkiye’de…. “Golden Goat, bebeklerin sağlıklı büyümelerine sağladığı katkıların yanı sıra, sindirimlerini kolaylaştırarak sakin ve huzurlu olmalarına da yardımcı oluyor.

Yeni Zelanda’da doğal yollarla beslenerek yetiştirilen keçilerden elde edilen taze sütlerin özelliklerini taşıyan bu mama, özellikle anne sütü ile beslenmenin mümkün olmadığı ya da anne sütünün yetersiz olduğu durumlarda önemli avantajlar sunuyor.

Bebek beslenmesi için uygun besin seviyelerini düzenleyen uluslararası standartlarda formüle edilen ve üretilen bu mamanın içeriğindeki keçi sütü, aynı zamanda anne sütüne en yakın süt olma özelliği taşıyor. Keçi sütü, nükleotidler gibi biyoaktif bileşikleri anne sütü gibi yüksek sevilerde ve doğal olarak içeriyor.

  Devamı »

Türkiye organik tarım üssü olabilir

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Türkiye’de 1 milyon hektar alanda halihazırda potansiyel bulunduğunu söyledi. Yapılacak çalışmalarla bu alanı artırma imkanı olduğunu da belirten Eker “2009 yılında uluslararası yabancı şirket sayısı 21 bin 289’a çıktı. Sadece tarımsal faaliyet yapan şirket sayısı da 334” dedi. Bakan Eker, tarım bakanlığı olarak, Tarımsal Yatırımcı Danışma Ofisi açtıklarını, tarım işletmelerinin 14 tanesini uzun yıllığına özel sektöre kiraladıklarını, buradan 160 milyon liralık bir yatırım sağlandığını, önümüzdeki dönemde 10 işletmenin daha kiralanmasının gündemde olduğunu kaydetti. Eker, Türkiye’nin tarım sektörünün, GSYİH içindeki payının yüzde 7.8 olduğunu, tarımsal üretim değerinin son 5 yılda 23.7 milyar dolardan, 57.6 milyar dolara çıktığını söyledi. Tarımsal dış ticaretin ise 8 milyar dolardan, 24.5 milyar dolara ulaştığım ifade eden Eker, Türk tarımının dünyadaki 8. büyük güce sahip olduğunu vurguladı. Kaynak : Star

Bakan Ekerden çizmeli açılış

TARIM ve Köy İşleri Bakanı Mehdi Eker, Gölbaşı’na bağla Dikilitaş Mahallesi ve Emirler Köyü’nde mera ıslah projesinin açılışım gerçekleştirdi. Bakan Eker ayağına çizme, üzerine de çoban kepeneği giyip basının karşısına geçti. Çiftçiler de katıldı Açılışa Vali Kemal Önal, Kaymakam Raşit Zengin,Belediye Başkam Yakup Odabaşı, Şemsi Bayraktar, İlhami Teke, Mustafa Islamoğlu, Sadullah Karaaslan ve yönetim kurulu üyeleri ile çiftçiler katildi. Kaynak : Hürriyet Ankara

TMO, getirilen her ürünü alıyor

Geçen yıl hiç ürün almayan TMO, şu ana kadar 51 milyon liralık ürün aldı, bunun 25 milyon lirası için ödeme emri çıkarıldı TMO, getirilen her ürünü alıyor Bir süre önce finansman ihtiyacını karşılamak amacıyla bütçeden devlet iç borçlanma senedi yoluyla 2 milyar 570 milyon liralık kaynak tahsis edilen ofis, hasatm başladığı haziran ayının başından bu yana 100 bin ton ürün aldı. Geçen yıl hiç ürün almayan TMO, şu ana kadar 51 milyon liralık ürün alırken, bunun 25 milyon lirası için ödeme emri çıkarıldı. Özellikle sanayicilerin rağbet gösterdiği Polatlı Ticaret Borsası’nda buğday fiyatı ofisin açıkladığı prim dahil 550 liralık fiyata yakın seviyede oluşurken, hasarın yapıldığı Adana’da ticaret borsasında fiyat 440-470 lira civannda bulunuyor.

  Devamı »

Ege tarımının sorunları masaya yatırılıyor

 İzmir Ticaret Odası (İZTO), Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) ve İzmir Ticaret Borsası (İZTB) tarafından yarın İzmir Hilton Oteli’nde düzenlenecek. “Ege Tarım Zirvesi”nde sektörün temsilcileri, sorunlarını Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker’e aktaracak. Zirveyi düzenleyen üç kurum adına yapılan yazılı açıklamada, tarımın, milli gelire ve istihdama katkı sağlaması, sanayi sektörünün hammadde ihtiyacını karşılaması, ihracata doğrudan ve dolaylı yollardan katkıda bulunması bakımından Türkiye ekonomisi için son derece önemli bir sektör olduğu belirtildi. Bu özelliklerinin yanında ülkelerin besin ihtiyacını karşılamasının da bu sektöre ayrı bir stratejik önem kazandırdığı ifade edilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

  Devamı »

Eker: Genetiği değiştirilmiş organizmalarla ilgili yasa lazım

Konunun henüz taslak aşamasında olduğunu belirten Baka Mehdi Eker, taslakla ilgili değişiklikler olabileceğini de belirtti Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, tartışmaları süren genetiği değiştirilmiş organizmalarla ilgili konunun henüz taslak aşamasında olduğunu belirterek, “Genetiği değiştirilmiş organizmalarla ilgili Türkiye’nin bir kanunu olması lazım” dedi. Çırağan Sarayı’nda katıldığı bir programın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Eker, genetiği değiştirilmiş organizmalarla ilgili açıklamalarda bulundu. Konunun henüz taslak aşamasında olduğunu belirten Bakan Eker, “Çeşitli birimlerle görüşmelerde bulunduk. Buradaki amacımız; Türkiye’nin bu alanda bir yasası yok. Bu çok önemli bir konu. Dünyanın bir çok ülkesinin bir şekilde ürettiği ve tükettiği, bir grup ülkenin de bizim gibi temkinli yaklaştığı bu konuyla ilgili bir yasamız olması lazım.

  Devamı »

Bilimsel olarak GDO henüz aklanmış bir teknoloji değildir.

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Demeği. Devlet Bakanı Cemil Çiçek ve Tanm Bakanı Mehdi Eker’in Türkiye’de GDO’lu bitkilerin yetiştirileceğine yönelik açıklamaları nedeniyle yetkilileri, geri dönüşü olmayan bir yola girilmemesi için uyardı. GDO’lu ürünlerin tehlikelerine dikkat çeken dernek, Türkiye’nin GDO yetiştiren ülkelere oranla çok daha zengin bir biyolojik tarımsal çeşitliliğe sahip olduğunu, bu gücünü çevre ve insan sağlığına etkisi kanıtlanmamış dışa bağımlı bir teknoloji ile riske atmaması gerektiğini vurguladı. Buğday Derneği ‘nden yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi: “Türkiye kırsalında, kırsal kalkınmadaki ana hedef kitle olan orta ve küçük ölçekli tarımsal işletmeler için bir çıkış noktası olamaz

  Devamı »

Tarımın problemleri Ege Tarım Zirvesi’nde tartışılacak

İZMİR- izmir Ticaret Odası (İZTO), Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) ve izmir Ticaret Borsası (İZTB) tarafından yarın izmir Hilton Oteli’nde düzenlenecek. “Ege Tarım Zirvesi nde sektörün temsilcileri, problemlerin Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker’e aktaracak. Zirveyi düzenleyen üç kurum adına yapılan yazılı açıklamada, tarımın, milli gelire ve istihdama katkı sağlaması, sanayi sektörünün hammadde ihtiyacını karşılaması, ihracata doğrudan ve dolaylı yollardan katkıda bulunması bakımından Türkiye ekonomisi için son derece önemli bir sektör olduğu belirtildi. Kaynak. Anadolu Vakit