Devlet `Köye Dönüş` için 16 trilyon ayırdı

koyedonus

İÇİŞLERİ Bakanlığı, Köye Dönüş ve Rehabilitasyon Projesi(KDRP)`ne, 2009 yılında 16.5 milyon YTL kaynak aktaracak. Bakanlık proje kapsamında bugüne kadar 83 milyon YTL harcadı. Terörden zarar gören vatandaşlara ise bugüne kadar 709 milyon YTL ödendi. 2009 yılında hak sahiplerine ödenecek rakam ise 300 milyon YTL.

14 İLDE UYGULANIYOR

İÇİŞLERİ Bakanlığı, başta güvenlik olmak üzere çeşitli nedenlerle köylerinden ayrılan ailelerden gönüllü olarak geri dönmek isteyenlerin kendi köylerinde veya civarında ikamet edebilmeliri, buralarda gerekli sosyal ve ekonomik alt yapının tesisi ve sürdürülebilir yaşam koşullarının sağlanması amacıyla Köye Dönüş ve Rehabilitasyon Projesi`ni başlatmıştı. Proje, terör dolayısıyla göçün en yoğun yaşandığı Adıyaman, Ağrı, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Hakkári, Mardin, Muş, Siirt, Şırnak, Tunceli ve Van illeri olmak üzere toplam 14 ilde uygulanıyor. Bu çerçevede, köylerde yaşamın yeniden başlatılması ve kalıcı hale getirilmesi için tarım, hayvancılık ve el sanatları gibi faaliyetlere destek sağlanıyor.

150 BİN KİŞİ KÖYE DÖNDÜ

PROJE kapsamında bugüne kadar 151 bin 469 kişi eskiden yaşadığı köylere geri döndü. Köy dönüşler için şimdiye kadar 83 milyon 283 bin 380 YTL harcandı. Bakanlık, KDRP uygulamasını 2009 yılında yerinden olanların sorunlarını tüm kapsamı ile ele almak ve çözümlemek üzere rehabilitasyon boyutunu ön plana çıkararak yürütecek. Bu amaçla İçişleri Bakanlığı 2009 bütçesinden 16 milyon 578 bin YTL kaynak aktaracak. 2004 yılında yürürlüğe giren 5233 Sayılı Terör ve Terörle Mücadeleden Doğan Zararların Karşılanması Hakkında Kanunla, terör nedeniyle zarara uğrayan kişilerin zararlarının ulusal ve uluslararası yargı mercilerine gitmeksizin karşılanmaya çalışılıyor. Komisyonların yaptığı çalışmalar sonucu terörden zarar gören vatandaşlara bugüne kadar 709 milyon 159 bin 90 YTL ödeme yapıldı. Kalan miktarın ödenmesi için ise 2009 yılı bütçesinden 300 milyon YTL ödenek öngörüldü. Bu ödeneğin kullanımıyla hak sahiplerinin alacağının tamamına yakını ödenmiş olacak.

Kaynak:(CİHAN) 

Devlet `Köye Dönüş` için 16 trilyon ayırdı

  • mrb benim arazım 1990 ve 2006 kadar benım arazım üzüm bağları ve meyve ağaçları vardı fakat terörden dolayı hepsi kurudular benim bu mağduriyetimi gidermem için ne yapayım veya nereye baş vurayım.