Nasıl süt sığırcılığı işletmesi kurulur.

YouTube Preview Image

Süt Sığırcılığı İşletmesi Kurulum Bilgileri

Türkiye, Avrupa Birliği giriş sürecinde 4 milyon olan kayıtlı süt üretimini 25 milyon tona çıkarması gerekmektedir.

Bu sürecin en kısa sürede tamamlanması için ciddi hayvan sayısı yüksek aklı başında işletmelerin kurulumu ile mümkündür.

Bu tip yatırımların kısa sürede amorti eder ve para kazanır olabilmeleri için yapılması gereken ve izlenmesi gerekli yol haritası şu şekilde olacaktır;

Bilgiler 100 baş sağmal kapasiteli süt sığırcılığı işletmesi içindir;

1: Ortalama 100 baş için 12–15 dönüm araziye ihtiyaç var. Arazimiz % 10–15 eğimli olursa hayvanın kendisini rahat hissetmesine daha yardımcı olacaktır.

2:Binamız tam düz araziye, arazinin durumuna göre 50 cm ila 1 mt. ölçülerinde değişen ebatlarda temel yapısına sahip olması gerekli.

3:100 baş sağmal kapasiteli işletme için 42*27 ebadında açık ya da yarı açık ahır binasına ihtiyacımız vardır.

4:Ahırımız yarı açık sistemle yapılacaksa yan duvar yüksekliği 1.65 cm ila 1.75 cm, toplam yan direk yüksekliği 4,5 mt yüksekliğinde orta yükseklik ise 5,5 – 6 mt yüksekliğinde olmalı. Çatının tam orta birleşme noktası 50 cm açık olmalı üstüne ikinci koruma çatısı yapılmalıdır.

5:Ahırımız içerisinde 3 metre ila 3,5 metre 2 sıra sıyırıcı olması gerekli.

6:Sıyırıcı kanalları içerisinde otomatik gübre sıyırıcıları olmalıdır.

7:Gübre sıyıcılarından gelen gübre ön toplama çukurlarına alınır ve bir pompa ile ana gübre depolama tanklarına pompalanır.

8:Ana depoda toplanan gübreden istenilirse biyogaz ve biyogazdan ara aparatlarla elektrik üretimi yapılır. Bu üretilen elektriğin kullanımında sonra kalan kısmı varsa Tedaş’a EPDK lisansı ile satışı mümkündür.

9:Ahırımız içerisinin 4,8 metre 2 sıralı hayvan yatakları olması gerekli.

10:Ahırımız içerisinin 4 metre yemleme yolu olması gerekli.

11:Yem yolundan, 100 baş için ortalama 4 m³ yem karma ve dağıtma römorku hayvanların yemini dağıtmalıdır.

12:3. ve 4. maddelerin tam simetriği arada 5. madde kalacak şekilde detaylar uygulanır.

13:Sağım sistemimiz 2*4 yeterli olacaktır, ancak ilk etaptaki kapasite artmaları hesaplanırsa 2*5 sağım sistemi uygun olacaktır.

14:Sağım sistemimizin montajının yapılacağı binanın 11 metre boyunda 9,15 metre eninde olması gerekli.

15:Bu tip bir işletmede 4 sağımlık ortalama 5 tonluk bir süt soğutma tankı bulunmalı.

16:Sağım sistemimiz otomatik sütü sağıp süt soğutma tankına göndermeli ve sağım bittikten sonra kendisini otomatik olarak yıkamalıdır.

17:Kaba yem ve diğer yemlerin saklanacağı depomuz salkıyacağımız stok miktarına göre değişkenlik gösterir.

18:Bakıca evimiz ortalama 80 mt² olmalı, üst katı ise büro şeklinde kullanılmalı aynı zamanda işletmeyi yukarıdan kontrol etmek açısından idealdir.

19:İşletmemizde kullanılacak elektrik için 75 kw ila 100 kw arasında trafo olması gerekli.

20:İşletmemizde kullanılacak suyun artezyen olması, hem suyun nakli açısından hem de ekonomi açısından idealdir.

21:Hayvanlarımız ilk yavrusuna gebe mavi sertifikalı holstain ( siyah beyaz ) cinsi olması gerekli.

22:Buzağılar doğumundan hemen sonra septisemi aşısı yapılmalı ve ilk sütü emmelerinin ardından annelerinden ayrılıp buzağı kulübelerine alınmalı.

23:Süt sığırcılığı işletmelerinde erkek buzağılar 3 ayı doldurup kaba yem yemeye başladıkları dönemde satılır ya da elden bir şekilde çıkartılır.

24:Dişi buzağılar 3–6, 6–9, 9–12 ve doğa altı olarak 4 kategoride padoklara ayrılmalıdır.

25:Hayvanlar sağıma alındığında memelere ılık su ile ön temizlik yapılır ve kurulanır, sağım bittikten sonra sağım sonrası solüsyon uygulanarak mastitis hastalığı için önlem alınmış olur.

26:Ahırlarımız açık ya da yarı açık sistemle yapılırsa, kapalı ahırlara bakarak süt verimimiz daha fazla olacaktır, ayrıca hayvanlarımızın hasta olma riski en aşağı seviyelere indirilmiş olacaktır.

27:Hayvanların kaba yem rasyonu için gerekli taneli hammaddelerin ezilmesi ve kırılması için gerekli makine ekipman işletmede bulundurulmalı.

28:Hayvanların kaşınmak için gövdelerini çeşitli yerlere sürdükleri bilinir bu işlem sırasında yaralanmamaları için kaşıma fırçaları gezinti alanlarında monte edilmelidir.

29:Süt sığırlarında sağılacak süt miktarının 3/1’i memede hazırdır, kalan kısım sağım anında üretilir.

30:1 litre süt üretimi için hayvanın damarlarından 500 litre kan sirkule edilir.

31:Hayvanlar memelerin ön temizliği veya başka bir günlük uyarılma teklini ile sağım yapmaya hazırlanır, bu aşamada hayvan beyni oksitosin hormonu salgılar bu hormonun hayvanın vücudundaki kalma süresi 7 dakika kadardır, bu süre aşıldığı takdirde oksitosin hormonu etkisini kaybedecek ve hayvan süt vermeyecektir.

32:Bu tip süt sığırcılığı işletmelerinin kurulumu için öz sermaye yetmediği dönemlerde finans ihtiyacı olmaktadır. Bu finans kaynakları gerek yerli gerekse yurt dışından temin edilir.

33:Yerli krediler, T.C. Ziraat Bankasının vermiş olduğu 5 yıl vadeli yıllık % 7 faiz oranlı süt sığırcılığı kredisidir.

34:Ayrıca T.C. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı kurulan işletmelere çeşitli konular ve çeşitli miktarlara hibe para vermekte.

35:Ayrıca Avrupa Birliği Komisyonunun doğruda tüm dünya ülkelerine dağıtacağı ve 2007–2013 yılları arasında dağıtılacak olan hibe programından yararlanabilirsiniz.

36:Avrupa Birliği’nin dağıttığı bu hibe programından süt sığırcılığı işletmesi kurmak isteyen kooperatif ve gruplara yatırım tutarının % 70’ine kadar hibe para verilecektir.

37:Avrupa Birliği bu tür yatırım yapacak yatırımcılara teminat vermek şartı ile yatırım tutarının % 80’ine kadar düşük faizli uzun vadeli kredi vermekte.

38:Hayvanların toplam yem ihtiyacının giderilmesi için hayvan başı 5 dönüm araziye ihtiyaç var.

39:Eğer bu miktarda arazimiz yoksa bölgede arazisi olan çiftçilere sözleşmeli ekiliş yaptırılarak yem ihtiyacı giderilir.

40:Bu tip 100 baş kapasiteli bir işletme için yatılı bir aile ve günlük işlere yardımcı olacak bir işçiye ihtiyaç duyulur.

Nasıl süt sığırcılığı işletmesi kurulur.

 • Yüksel

  Köyümde süt ve et üretimi yapabileceğimiz 100 başla baylayıp 10.000 başlık çiftlik kurmak istiyorum ilçemizde böyle bir yatırım yok arazi bol fazlasıyla var herşey mükemmel yatırımcı arıyorum.
  Yüksel Yağcı
  0536 724 95 92
   

 • Yavuz Ülker

  Merhaba Tahir bey, Öncelikle bize yardımcı olduğunuz için sonsuz teşekkürler.

  Üstadım benin sorum kısa olacak.

  1. 500 Hayvan için gerekli tesis + yem üretimi için kaç dönüm yeterlidir.

  2. Kırklareli, Edirne, Çorlu gibi yerler büyükbaş hayvan için uygunmudur (Suyu çok kireçli)

  3. İlk 1 yıl için döner sermayemin min. ne kadar olması gerekir.

  Hürmetler 

 • ünal ersoy

  MERHABALAR,
  100 BAŞLI SÜT BESİCİLİĞİ İÇİN GEREKLİ EKİPMAN KONUSUNDA YARDIMALRINIZI BEKLERİM

  SİZİNLE ÇALIŞMAYI UMAR SAYGILARIMI SUNARIM