Nasıl süt sığırcılığı işletmesi kurulur.

Print Friendly

YouTube Preview Image

Süt Sığırcılığı İşletmesi Kurulum Bilgileri

Türkiye, Avrupa Birliği giriş sürecinde 4 milyon olan kayıtlı süt üretimini 25 milyon tona çıkarması gerekmektedir.

Bu sürecin en kısa sürede tamamlanması için ciddi hayvan sayısı yüksek aklı başında işletmelerin kurulumu ile mümkündür.

Bu tip yatırımların kısa sürede amorti eder ve para kazanır olabilmeleri için yapılması gereken ve izlenmesi gerekli yol haritası şu şekilde olacaktır;

Bilgiler 100 baş sağmal kapasiteli süt sığırcılığı işletmesi içindir;

1: Ortalama 100 baş için 12–15 dönüm araziye ihtiyaç var. Arazimiz % 10–15 eğimli olursa hayvanın kendisini rahat hissetmesine daha yardımcı olacaktır.

2:Binamız tam düz araziye, arazinin durumuna göre 50 cm ila 1 mt. ölçülerinde değişen ebatlarda temel yapısına sahip olması gerekli.

3:100 baş sağmal kapasiteli işletme için 42*27 ebadında açık ya da yarı açık ahır binasına ihtiyacımız vardır.

4:Ahırımız yarı açık sistemle yapılacaksa yan duvar yüksekliği 1.65 cm ila 1.75 cm, toplam yan direk yüksekliği 4,5 mt yüksekliğinde orta yükseklik ise 5,5 – 6 mt yüksekliğinde olmalı. Çatının tam orta birleşme noktası 50 cm açık olmalı üstüne ikinci koruma çatısı yapılmalıdır.

5:Ahırımız içerisinde 3 metre ila 3,5 metre 2 sıra sıyırıcı olması gerekli.

6:Sıyırıcı kanalları içerisinde otomatik gübre sıyırıcıları olmalıdır.

7:Gübre sıyıcılarından gelen gübre ön toplama çukurlarına alınır ve bir pompa ile ana gübre depolama tanklarına pompalanır.

8:Ana depoda toplanan gübreden istenilirse biyogaz ve biyogazdan ara aparatlarla elektrik üretimi yapılır. Bu üretilen elektriğin kullanımında sonra kalan kısmı varsa Tedaş’a EPDK lisansı ile satışı mümkündür.

9:Ahırımız içerisinin 4,8 metre 2 sıralı hayvan yatakları olması gerekli.

10:Ahırımız içerisinin 4 metre yemleme yolu olması gerekli.

11:Yem yolundan, 100 baş için ortalama 4 m³ yem karma ve dağıtma römorku hayvanların yemini dağıtmalıdır.

12:3. ve 4. maddelerin tam simetriği arada 5. madde kalacak şekilde detaylar uygulanır.

13:Sağım sistemimiz 2*4 yeterli olacaktır, ancak ilk etaptaki kapasite artmaları hesaplanırsa 2*5 sağım sistemi uygun olacaktır.

14:Sağım sistemimizin montajının yapılacağı binanın 11 metre boyunda 9,15 metre eninde olması gerekli.

15:Bu tip bir işletmede 4 sağımlık ortalama 5 tonluk bir süt soğutma tankı bulunmalı.

16:Sağım sistemimiz otomatik sütü sağıp süt soğutma tankına göndermeli ve sağım bittikten sonra kendisini otomatik olarak yıkamalıdır.

17:Kaba yem ve diğer yemlerin saklanacağı depomuz salkıyacağımız stok miktarına göre değişkenlik gösterir.

18:Bakıca evimiz ortalama 80 mt² olmalı, üst katı ise büro şeklinde kullanılmalı aynı zamanda işletmeyi yukarıdan kontrol etmek açısından idealdir.

19:İşletmemizde kullanılacak elektrik için 75 kw ila 100 kw arasında trafo olması gerekli.

20:İşletmemizde kullanılacak suyun artezyen olması, hem suyun nakli açısından hem de ekonomi açısından idealdir.

21:Hayvanlarımız ilk yavrusuna gebe mavi sertifikalı holstain ( siyah beyaz ) cinsi olması gerekli.

22:Buzağılar doğumundan hemen sonra septisemi aşısı yapılmalı ve ilk sütü emmelerinin ardından annelerinden ayrılıp buzağı kulübelerine alınmalı.

23:Süt sığırcılığı işletmelerinde erkek buzağılar 3 ayı doldurup kaba yem yemeye başladıkları dönemde satılır ya da elden bir şekilde çıkartılır.

24:Dişi buzağılar 3–6, 6–9, 9–12 ve doğa altı olarak 4 kategoride padoklara ayrılmalıdır.

25:Hayvanlar sağıma alındığında memelere ılık su ile ön temizlik yapılır ve kurulanır, sağım bittikten sonra sağım sonrası solüsyon uygulanarak mastitis hastalığı için önlem alınmış olur.

26:Ahırlarımız açık ya da yarı açık sistemle yapılırsa, kapalı ahırlara bakarak süt verimimiz daha fazla olacaktır, ayrıca hayvanlarımızın hasta olma riski en aşağı seviyelere indirilmiş olacaktır.

27:Hayvanların kaba yem rasyonu için gerekli taneli hammaddelerin ezilmesi ve kırılması için gerekli makine ekipman işletmede bulundurulmalı.

28:Hayvanların kaşınmak için gövdelerini çeşitli yerlere sürdükleri bilinir bu işlem sırasında yaralanmamaları için kaşıma fırçaları gezinti alanlarında monte edilmelidir.

29:Süt sığırlarında sağılacak süt miktarının 3/1’i memede hazırdır, kalan kısım sağım anında üretilir.

30:1 litre süt üretimi için hayvanın damarlarından 500 litre kan sirkule edilir.

31:Hayvanlar memelerin ön temizliği veya başka bir günlük uyarılma teklini ile sağım yapmaya hazırlanır, bu aşamada hayvan beyni oksitosin hormonu salgılar bu hormonun hayvanın vücudundaki kalma süresi 7 dakika kadardır, bu süre aşıldığı takdirde oksitosin hormonu etkisini kaybedecek ve hayvan süt vermeyecektir.

32:Bu tip süt sığırcılığı işletmelerinin kurulumu için öz sermaye yetmediği dönemlerde finans ihtiyacı olmaktadır. Bu finans kaynakları gerek yerli gerekse yurt dışından temin edilir.

33:Yerli krediler, T.C. Ziraat Bankasının vermiş olduğu 5 yıl vadeli yıllık % 7 faiz oranlı süt sığırcılığı kredisidir.

34:Ayrıca T.C. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı kurulan işletmelere çeşitli konular ve çeşitli miktarlara hibe para vermekte.

35:Ayrıca Avrupa Birliği Komisyonunun doğruda tüm dünya ülkelerine dağıtacağı ve 2007–2013 yılları arasında dağıtılacak olan hibe programından yararlanabilirsiniz.

36:Avrupa Birliği’nin dağıttığı bu hibe programından süt sığırcılığı işletmesi kurmak isteyen kooperatif ve gruplara yatırım tutarının % 70’ine kadar hibe para verilecektir.

37:Avrupa Birliği bu tür yatırım yapacak yatırımcılara teminat vermek şartı ile yatırım tutarının % 80’ine kadar düşük faizli uzun vadeli kredi vermekte.

38:Hayvanların toplam yem ihtiyacının giderilmesi için hayvan başı 5 dönüm araziye ihtiyaç var.

39:Eğer bu miktarda arazimiz yoksa bölgede arazisi olan çiftçilere sözleşmeli ekiliş yaptırılarak yem ihtiyacı giderilir.

40:Bu tip 100 baş kapasiteli bir işletme için yatılı bir aile ve günlük işlere yardımcı olacak bir işçiye ihtiyaç duyulur.

Nasıl süt sığırcılığı işletmesi kurulur.

Sayfa: « 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 [1] Show All

 1. doğukan koç
  9 Temmuz 2010 @ 14:14

  süt sığırcılığı çiftliği kurulması için temel bilgiler yukarıda verilmiştir. elde ettiğiniz sütün satamamak gibi bir durum söz konusu değildir. çeşitli firmalar 100 başlık bir çiftlik kurduğunuz takdirde sizin çiftliğe hemen bir soğutma tankı koyar ve de sütünüzü litre fiyatı olarak 20 kuruş fazladan satarsınız. sütün parası her 15 gün içerisinde sizin hesabınıza yatmaktadır. burada önemli nokta yem ve diğer yiyecekleri ucuza mal etmektir. bunun içinde kendi tarlanız varsa bu iş daha kolaydır. mısırınızı yoncanızı arpa ve buğday gibi yemleri ekerseniz çok kazançlı bir işletme olursunuz. sılaj yem olarak çok ii bir yemdir. gerekli ve de ucuzdur. diğer bir konu ise hayvanlardan her yıl bir tane yavru elde etmek gerekmektedir. 100 hayvanınız varsa yılda 100 yavru %7 fire ile 93 yavru elde etmeniz gerekmektedir.bunların yarısını dişi kabul eder ve yarısını da erkek olarak hesap etmeliyiz. bir süt çiftliğinde akrabalı yetiştirmek esastır. siz kendi yetiştirdiğiniz dişileri daha sonraki yıllarda bu hayvanlardan sütü almanız gerekmektedir. erkek hayvanları en fazla 12 aylık olancaya kadar beslemelisiniz. 12 aylıktan fazla beslerseniz sizin işletmeye zararı olur. saf ırklarla yapılan işletme her zaman için kazançlıdır. teşekkürler.
  Veteriner Hekim Doğukan KOÇ

 2. ENVER
  12 Nisan 2010 @ 17:12

  üretilen sütü nerde satabilirim. bu konuda yardımcı olunuyor mu

 3. MEHMET ALİ YUKSEL
  7 Mart 2010 @ 22:33

  bılgılerınız için cok tsk ederım gercekten cok aydınlatıcı

 4. ziya
  7 Mart 2010 @ 18:14

  selamlar ben bu iş için nerelere ne kadar yatırım yapılması gerekiyo tam olarak onları çıkarmak istiyorum bunları bana bildire bilirseniz sevinirim mesela 100 başlık bir işletme için kabaca arazi bina kaç tane işçi ve neler ne kadar tutuyo gibi ilginiz için saolun

 5. murat koyuncu
  3 Mart 2010 @ 22:19

  mrblar ben ankara polatlı’dan murat koyuncu biz bir damızlık yada süt sıgırı yetiştirme  kooparatifi kurmak istiyoruz ama bizim köyümüzde sadece 20 hane var bu 20 haneden 10 bize katılıyor ne yapmamız gerekir nasıl bir yol izlememiz lazıım… yardımcı olursanız çok sevinirim…

 6. sinan
  2 Mart 2010 @ 19:55

  15 dönümlük arazide  ne kadarı ekili alan olması gerekir  bilgilendirirseniz sevinirim.  teşekkürler.

 7. yunus uygun
  15 Şubat 2010 @ 14:27

  AYDINLATTIGINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ

 8. yunus
  15 Şubat 2010 @ 14:25

  açıklamanız için teşekkürlerimi sunarım.açıklama gayet iyi olmuş ellerinize saglık

 9. ERDAL ATALAY
  14 Şubat 2010 @ 23:10

  ÖNCELİKLE, ÇOK GÜZEL BİR BİLGİ VERİLİŞ SIRASI VAR. TEŞEKKÜR EDERİM.
  BİR DE ELEŞTİRİM VAR: 29. MADDE DE, 1/3 YAZMALISINIZ. ÜÇTE BİR DİYE OKUNUR. (BEN ,EMEKLİ KİMYA ÖĞRETMENİYİM . ÜZÜLÜYORUM…)
  SİZ YAPMIYORSUNUZ BELKİ (ama,bilimsel makale(!) lerde çok yaygın !!!…)
  ISI 15 DERECE DİYORLAR. ISI BİRİMİ,DERECE DEĞİL,KALORİDİR. DERECE DİYECEK İSENİZ; SICAKLIK DEMELİSİNİZ. ÇOK ÖNEMLİ. BU YANLIŞI, BURALARDA GÖRENLER, DOĞRU ZANNEDİP ,AYNI YANLIŞI YAPIYORLAR… BİLİMSEL TERİMLERİ KULLANMAK,BAŞIBOŞ OLMAMALI . DİL ve TERİMLER KONUSUN DA , SORUMLULUK DUYMALIYIZ.ANLIYAN , BAKKALDAN ALMIŞ DİPLOMAYI DİYOR.!!!..ISI BİRİMİ: KALORİ (cal), SICAKLIK BİRİMİ
  : DERECE( celcius;fahrenayt; reomür; rankin; kelvin …)

 10. mehmet ihsan erkan
  11 Şubat 2010 @ 12:29

   tşk ederim açıklamalarınız aydınlatıcı  bilgi verici

Sayfa: « 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 [1] Show All

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız.