Solucan gübresi

Print Friendly

Doğal atıkların tamamen doğal yöntemlerle gübre haline getirilmesi sonucu oluşturulan Solucan Gübresi, tarımda yeni bir çığırın habercisi . Türkiye “deki her türlü sebze ve meyve için çok önemli besin öğesi olarak nitelenen solucan gübresinin suni gübreye göre 100 kat daha etkili olduğu belirtiliyor.

Son yılların en büyük kuraklık tehlikesi ülke tarımını ciddi oranda etkiledi. Gelecek yıllar için planlama yapması gereken Tarım ve Köyişleri Bakanlığı , planlama yerine kotalar uygulayarak çiftçiye darbe vuruyor. Sulama, tohum, suni gübre, mazot fiyatlarındaki yüksek artışa karşılık ürün fiyatlarındaki düşüş, üreticinin bugününü ve yarınını kabusa çeviriyor. Bütün bu olumsuzluklara karşılık, özel sektör yeni çareler için efor sarfediyor. Bu alanda atılan adımlardan birisi olarak değerlendirilen “solucan gübresi”, tarımda önemli bir aşama olarak gösteriliyor. “Solucan gübresi” üretim artışı sağlaması sebebiyle de yüzleri güldürüyor.

Nasıl oluyor?

Solucanların ağızlarında diş bulunmuyor. Ayrıca taşlık, yutak gibi sindirimle ilgili hiçbir yardımcı organı da yok. Bu yüzden, yedikleri atıkları içinde tüm gerekli mineraller bulunan gübre haline getiriyorlar. Solucan gübresi, bitki büyümesi için gerekli olan tüm mineral maddeleri yeteri kadar ihtiva ediliyor. Solucan gübresi azot, fosfor, potasyum, karbon, demir, çinko, magnezyum, kalsiyum gibi maddelerin yanı sıra yüksek oranda organik madde, humikasit ve fulvikasit içeriyor. Bunların Türkiye “deki her türlü sebze ve meyve için çok önemli besin öğesi ve solucan gübresinin suni gübreye göre 100 kat daha etkili olduğu savunuluyor. Kimyasal gübre kullanan üreticilere bu tür biyolojik gübrelerle topraklarının canlılığının devam ettirilmesi öneriliyor.

Özellikleri

* Toprağın strüktürünü düzenleyip havalanmayı sağlarken su tutma kapasitesinin yüksekliği topraktaki su stresini minimize ediyor.

* Yapısındaki çok sayıda bakteri, verildiği topraktaki zararlı bakterilerle rekabet ederek onların zararlı etkilerini ortadan kaldırıyor. Böylece bitkilerin hastalıklara karşı direnci artıyor.

* Hava şartlarının olumsuz etkilerine (don ve sıcak-kuru hava) karşı bitkiyi korur.

* Yabani ot tohumu içermiyor.

* Kaliteli, bol ve raf ömürlü ürünler elde edilmesini sağlıyor.
2008-05-12 Milli Gazete 

Solucan gübresi

 1. MEHMET LÜLE
  28 Mart 2010 @ 22:18

  TAM BİR TESİS İÇİN BENİ ARARMISINIZ

 2. Burçin Karababa
  15 Mayıs 2010 @ 17:37

  Detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçin.
  http://www.ekosol.net

 3. aydın
  8 Haziran 2010 @ 10:44

   bu iş nasıl yapılıyor biraz detaylı bilgi verirmisiniz

 4. Celalettin AKSOY
  9 Haziran 2010 @ 00:24

  Merhabalar Burçin Hanım .Toprağın sesi proğramını tesadüfen izlerken Sizi tanımış oldum .yukarıda yazdığım web sayfamda ki hobby m nedeniyle solucanlarla ilgileniyorum .tabiki benim için solucan ların gübresi değil öncelikle kendileri önem taşıyor.küçük bir bahçemiz var ve o bahçede kümesin önünde ki toprakta doğal olrak tavuk gübresi ile beslenen solucanlar var .bunları önemli ölçüde üretmek istiyorum .bu mümkünmüdür. bunlarıda Sizin yöntemlerinizle üretebilirmiyiz .yoksa Sizde ki solucan ları kullanmamız mı gerekiyor. Su solucanlarıyla ilgileniyormusunuz bununladailgili sorularım olacak tabiki bu konununda ticariolarak önemli bir pazarı olabilir .www.aksoydiscus.com sayfasını bir incelerseniz sevinirim .Sizin le daha detaylı konuşmak istiyorum .Size ulaşabileceğim bir telefon verebilirseniz . çok memnun olurum .benim telefonum  0 532 702 2641  dir. bu konuda ki gerek girişim ciliğiniz gerekse başarılarınızdan dolayı Sizi kutluyor başarılarınızla kadınlarmıza örnekolmanızı diliyorum .Saygılarımla. Celalettin AKSOY

 5. hamdi durulmuş
  15 Mayıs 2011 @ 00:41

  MERHABA BURÇİN HANIM BİZ ANKARADA SOLUCAN ÜRETİYORUZ AMA FARKLI BİR AMAÇ İÇİN AMA YİNEDE GÜBRESİ OLUŞUYOR TABİKİ BİZ NEREDE VE NASIL PAZARLIYACAĞIMIZI BİLMİYORUZ VE ÜRETİMDE EKSİKLERİMİZ VAR BİZE YARDIMCI OLURSANIZ  SEVİNİRİZ SAYGILARIMLA

Yorum yazmak için Giriş yapmalısınız.